Güzellik için bazen ne yapıyoruz?

Merhaba, bazen güzellik için sağlığımızdan vaz mı geçiyoruz veya sağlığımızla mı oynuyoruz? Ya da gereksiz yere mi çabalıyoruz gibi soruları eminim kendi kendinize sormuşsunuzdur. Günlük hayatında asla makyaj yapmayan bir yakınınız size bu uyarı niteliğindeki soruyu yöneltmiş olabilir.

Bu soruyu aslında birisi için kan vermeye gidene kadar ben de kendime sormamıştım. Nitekim dudak dolgumdan sonra kanımı almadılar. Bu gibi estetik işlemlerden dolayı kan verilemiyor. Kanımıza karışan yabancı maddeler hem bizi hem de kan verdiğimiz kişiyi zehirleyebilir.

Bahsetmek istediğim sadece bu durum değil, bazen fazla sınırları zorluyoruz. Örneğin harçlığımız az olsa bile gidip o ruju alıyoruz. Sırf o an kafamıza estiği için kuaförümüzü değiştirip saçlarımızı riske atıyoruz. Ya da alışverişimiz kadar kilomuzu önemsemiyoruz ve bu sebeple istediğimiz kıyafetlere bile giremezken gidip o elbiseyi alıyoruz.

Bu şekilde davranışlar sergiliyorsanız bence yalnız değilsiniz. Birçok kadın günlük problemlerinden uzaklaşmak için benzer davranışlara yönelebiliyor. Burada önemli olan durumu farkederek davranışlarımızı düzeltmeye çalışmak veya yerine başka şeyler koymak, yanlış yapmadığımızı düşünüyorsak da daha yavaş ama sağlıklı kararlar almak. Örneğin kendimize bir hobi edinip aslında istemediğimiz davranışlardan kendimizi uzaklaştırabiliriz. Spora yönelmek, yeni bir diziye başlamak bize iyi gelebilir. Aynı şekilde, arkadaşlarımızla da vakit geçirmek bize iyi gelecektir.

Şu sıralar çok makyaj yapamıyor olmak ve ardından gelen sağlıkla ilgili kafamda soru işaretlerimin oluşması beni bu konuya yöneltti. Evden çalışıyorum ve aldıklarımı giyemiyorum, makyaj eskisi kadar yapamıyorum hatta üşenir bile oldum diyebilirim. Yine de alışveriş anlamında bunlara bakmadan edemiyorum. Halbuki kullanamıyorum bile. İşte bu yüzden bana iyi gelebilecek yukarıdaki önerileri sizlerin de uygulamanızı tavsiye etmek istedim.

Bir cevap yazın