Fitbit Versa3 Akıllı Saat / Xiaomi Mi Band 6 Akıllı Bileklik

Bilindiği üzere akıllı saat ve bileklikler hayatımıza girdiler ve diğer teknolojik olmayan saatlerin yerlerini çoktan aldılar.

Uykumuzu, sporumuzu takip ediyorlar, modumuzu anlıyorlar, kalori yakarken yardımcı oluyorlar. Hatta EKG çeken ,tansiyon, nefes kontrol, regl döngüsü gibi özellikleri de kontrol eden akıllı saat modelleri mevcut.

Ben de özellikle kalori ve uyku takibi yapabilmek amacıyla bu ürünleri edindim. Aslında Xiaomi Band ile iyi anlaşıyorduk fakat Fitbit Versa3 şirketimin indirimiyle epey uyguna gelince aldım. Almam ile beraber en çok Fitbit’i kullandım. Çünkü kalori ve adım sayması için hareket etmeniz yeterli 😊

İki ürün de Bluetooth ile telefonunuza bağlanıyor ve kendi uygulamaları sayesinde size kullanım arayüzü sunuyor.

İki üründe de;

Hava durumu gibi özellikleri de kullanabilmeniz için sık sık mobil uygulamasına girip bileklik/saat ve telinizi senkronize hale getirmeniz bekleniyor.

Müzik modu için de Spotify’ınızı dinlerken şarkı değişikliğini yapmanız mümkün.

Xiaomi Mi Band 6

İncecik bir bileklik, kolunuzda varlığını unutabiliyorsunuz kordonu vs. uyurken rahatsız etmiyor.

Türkçe dil destekli olduğu için rahat kullanabilirsiniz.

Mobil uygulama için: Xiaomi Wear Lite’ı indirmeniz gerekiyor.

Çeşitli egzersiz modları var. Bunlar: Yürüyüş, egzersiz, pilates, adımlayıcı, dans, zumba, açık alan koşu, havuzda yüzme, kürek makinesi, eliptik bisiklet, yoga, kapalı bisiklet, bisiklet, koşu bandı, ip atlama, iç mekanda fitness, jimnastik, hiit, core bölgesi antrenmanı, esneme, basketbol, voleybol, masa tenisi, badminton, kriket, bovling, boks, serbest dövüş, sokak dansı ve iç mekanda buz pateni.

Denize vs. girebiliyorsunuz denizde attığınız kulaçları dahi sayıyor. Sadece sıcak sudan dolayı duşa girmemeniz öneriliyor.

Ben birkaç egzersiz modunu denedim örneğin ip atlama gibi, rakamlar aşağı yukarı doğru diyebiliriz.

Yürüyüş modunu çalıştırdığımız zaman yürürken eğer durursanız titreşime geçiyor, sizi yürümeniz için uyarıyor. GPS yok.

Bunun dışında uyku modunda da uyuduğunuz süreyi hemen hemen doğru ölçüyor diyebilirim.

Bir de kalori sayımı için , her gün 0 dan başlıyorsunuz. Bazal metabolizmanız hesaba katılmıyor. Yalnızca egzersiz ve adımlara bağlı kaloriniz ölçülüyor.

Yine de bu akıllı bilekliği kullanırken kesin rakamlar olmayacağını bilmek gerekir.

PAI modu var. Bilmediğiniz modların açıklaması info(i) şeklinde bileklik arayüzünde bulmanız mümkün.

Açıklaması ise şöyle:

PAI kişisel fizyolojik aktivite göstergenizdir. Kalp atış hızı verilerine, günlük aktivite yoğunluğuna ve kişisel fizyolojik verilerin çok boyutlu, dinamik, kapsamlı bir biçimde değerlendirmesine göre, fiziksel durumunuzu anlamanıza yardımcı olmak için bir algoritma kullanarak sezgisel bir PAI değerine dönüştürülür. Günlük aktivitelerinizi veya antrenmanlarınızı belirli bir seviyede tutmaya devam ederek PAI değerinizi elde edebilirsiniz. HUNT Fitness  Study kapsamında elde edilen araştırma sonuçlarına göre, PAI değerinizi 100 ün üzerinde tutmanız kalp ve damar hastalıklarından ölüm riskinizi azaltarak yaşam süresini uzatır.

Ürün Fiyatı Yaklaşık: 380 TL.

Fitbit Versa3 Akıllı Saat

Ürünü edinme sebebim dediğim gibi şirket indirimi ve tabii şirkette yürüyüş amaçlı yarışmalar düzenleniyor. Siz de bu şekilde bir gruba eklenip yarışmalara katılabiliyorsunuz.

Yine hafif bir kol saati. Türkçe dil desteği yok.

Mobil uygulama için: Fitbit’i indirmeniz gerekiyor

Egzersiz modları: Merdiven Çıkma, yürüyüş, bisiklet, bootcamp, ip atlama, eliptik, golf, tırmanış, iç mekan egzersiz, kickbox, dövüş sanatları, koşu, spinning, yüzme, tenis, koşu bandı, ağırlık, workout, yoga.

Bu akıllı saatin mobil uygulamasında çok fazla çeşit ek özellikler var fakat ben şuan için kullanmadığımdan bahsedemeyeceğim. Uygulamada ücretli satın alınan özellikler olmasının yanı sıra ücretsiz özellikler de alınabiliyor.

Saatin yanı sıra edindiğim tek özellik yeni bir saat teması satın almak oldu. Uygulama içinde satın alma kısımlarında saatin arayüzü için ücretli/ücretsiz temalar var. Aşağıda ekranını paylaştığım temayı satın aldım tema hk bilgi almak için “ntpr” geliştiricisinin ürünlerine bakabilirsiniz. Satın aldığınızda birçok farklı ekran teması edinebiliyorsunuz.

Akıllı saat deneyimimden bahsedecek olursam;

Her hareketinizi adım olarak sayıyor diyebilirim. Şarjı iyi gidiyor ve kolay şarj oluyor.

GPS yardımıyla koşu haritanızı çıkarmanız mümkün.

İnternetten bakabilirseniz birçok özelliği var. Cüzdan ve NFC  özelliği ile ödeme de yapılabiliyor.

Kalori sayımında günlük yaklaşık 600 kaloriden başlıyorsunuz. Bazal metabolizmanız da hesaba katılıyor.

Hava durumu gibi özellikleri için sık sık mobil uygulamayı açıp senkronize etme isteğini sevemedim.

Bir de dokunmatik ekranı fazla hassas değil. Bazen dokunuşunuzu algılayamıyor.

Müzik uygulamalarınız açıkken saat üzerinden müzik değiştirme vb yapılabiliyor.

Ayrıca ben saati mail/sms gibi telefon bildirimleriyle eşleştirdim. Bu sayede telefonum yanımda değilken de bildirimlerimi ve beni o an kimlerin aradığını görebiliyorum. (En sevdiğim özelliği bu)

Ürün fiyatı yaklaşık: 2500 TL.

Bir cevap yazın