Evde Saç Açma İşlemi

Merhaba,

Bu yazımda sizlere evde kolayca nasıl saç açtığımı ve deneyimlerimi, benim gibi koyu kumral veya siyah saçlara sahip olanların saçlarını  3,4 veya 5 tona kadar açmak isteyenlerin kolayca uygulayabileceği yöntemi ve kullandığım ürünleri paylaşacağım..

Saç açma işlemi saçının renginde değişiklik isteyen herkesin kolaylıkla cesaret edemediği, güvenilir kuaför bulamadığı sürece uygulayamadığı, saatler süren ve riskli bir yöntem. Ayrıca saçları da çok yıpratıyor, işlemin öncesi ve sonrasında ek ürünlerle bakım gerektiriyor. Saç açma işlemi bir hevesle yapıldığında ilk başta güzel gelebiliyor ancak sonrasında eğer saçın tümü açıldıysa ayda bir dip bakımı ve saçın geneline maske uygulama işlemlerini gerektiriyor. Aksi takdirde saçınızda kırılma ve kuruma olaylarıyla karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda ilk açma işlemi ve boya sonrası bakımı için saçınıza epey bir maddi yatırım da yapmanız şart. Tüm bunları göze alabiliyorsanız saçlarınızı açmalısınız.

Saç açma işlemi olmaksızın saç boyama ise saçları yakan bir işlem değil o yüzden değişiklik isteyenler için öncelikle sadece boya tavsiye ederim, eğer tatmin olmazsanız açma işlemleri yapabilirsiniz.

Saçlarını sık sık açtıran kişilere tavsiyem güvendiğiniz kuaförlerden şaşmamanız, saçlarınızı yakmaları muhtemel..

Ben de böyle bir yanlış kuaför mağduriyeti yaşadım, ondan sonra kendi güvendiğim kuaföre bile gitmeye cesaret edemiyordum. Saçlarımın yanma sonrasında yaşadıklarımı farklı bir yazıyla sizlere aktaracağım. Bu olaydan sonra evde kendim saçlarımı açma kararı aldım, yöntemi biraz araştırarak ve zaman içinde deneyerek buldum. Yaklaşık 1 senedir evde kendim daha az maliyetle ve daha emin olduğum bir şekilde saçlarımı açıyorum. Kendiniz saç açma işlemi uyguladığınızda zaten saçlar yeteri kadar açılıyor ve üstüne cila attığınızda istediğiniz rengi yakalama olasılığınız oluyor. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki saçlarınız ister istemez açma işleminin etkisiyle inceliyor veya yıpranan kısımlar oluyor bu yüzden boyama sonrası bakım şart. Bu yazımda sizlere saç açma ve sonrasında boya işlemleri üzerine deneyimlerimi paylaşacağım.

Saç Açma İşlemi Öncesi

Eğer saçlarınızı açmaya karar verdiyseniz öncesinde aşağıdaki maddelere mutlaka dikkat edin:

 1. Saçlarınız biraz yağlı olmalı bu yüzden birkaç gün önceden yıkamayı bırakın. Aksi takdirde saç diplerinizde fazla yanma hissedebilirsiniz.
 2. Eğer sadece dip boya yapıyorsanız veya uç kısımların fazla etkilenmesinin önüne geçmek istiyorsanız uç kısımlara hindistan cevizi yağı sürün.

Saç Açma İşlemi

Saç açma işlemi için öncelikle saçlarınızı kaç ton açmak istediğinize karar vermeli ve en uygun ürünü edinmelisiniz.

Kullandığım ürünler:

 1. Wella Welloxon Perfect %12 40 Volume Oksidan 1000ml – Yaklaşık fiyatı 70 TL
 2. Wella Blondor Toz Açıcı 800 Gr – Yaklaşık fiyatı 120 TL

Bu ürünleri Trendyol veya Saçhane’den temin edebilirsiniz.

Bu ürünler 1 yıllık bakımınıza yetecektir.

Saç dibi açma işlemini 3 ayda bir yapmanızı öneririm. Her ay saç dibine boya ve bakım, 3 ayda bir kere de dip açma işlemi yeterli olacaktır.

—————————————————————–
 • Wella Welloxon Perfect %12 40 Volume Oksidan 1000ml
 • Bu ürünü normal saç boyalarınız veya blondor toz açıcı ile birlikte kullanabilirsiniz.

  Oksidan seçimi için dikkat edilmesi gerekenler:

  • 20 Volume Oksidan: Koyuya boyama, tonlama ve 1 tona kadar açığa boyama işlemlerinde uygundur.
  • 30 Volume Oksidan: Saçları 2-3 tona kadar açmak için uygundur.
  • 40 Volume Oksidan: Saçları 3,4 veya 5 tona kadar açmak için uygundur. 

 • Wella Blondor Toz Açıcı
 • Blondor Toz açıcı, saçlarınızı mümkün olduğunda turuncu renkten uzaklaştıracak, oksidasyon ile karıştırılması gereken bir ürün. Ürün içerisinde ölçü kaşığı da mevcut.

  ———————————————————————

  İlk olarak saç açma işlemi için bir Youtube videosu paylaşmak istiyorum, işlemler videoda gayet güzel anlatılıyor. Ben de ilk olarak aşağıdaki videoyu izleyerek başladım.

  Ancak o videodan daha sonra kendi deneyimlediğim ek bilgileri vereceğim. Bu videoda 30 volume oksidasyon kullanılıyor.

  Benim saçlarım çok koyu kahverengi ve turuncu alt tonlu olduğu için 30 volume kullanarak 1 saat beklemek yetersiz geliyordu saçlarım hala turuncu kalıyordu bu yüzden 40 volume kullanmaya başladım ve daha iyi sonuç aldım. Yine 1 saat saçımda bekletiyorum.

  Ayrıca blondor oranı 1 kapağa – 1 veya 2 kapak oksidasyon kullanmak sürümü zor olan bir kıvam. Daha sulu bir kıvam yani boya kıvamı elde etmek gerekiyor. Göz kararı uygulamanız yeterli olacaktır.

  Videodaki işlemler sonrasında istediğiniz renk saç boyasıyla saçlarınızı boyayabilirsiniz. Saçlarınız sandığınız kadar yıpranmıyor, yanmıyor.

  En iyi cila rengi için iki farklı renkte saç boyasını karıştırmanızı tavsiye ederim.

  Benim gibi turuncu alt tonlu saçlar için benim yıllardır deneyimlediğim boyalara göre en iyi dip boya rengi AVON Advance Techniques Saç Boyası 8.1 Koyu Küllü Sarı . Fakat bu rengi bulmakta gerçekten zorlanıyorum. Bu boya tam olarak istediğim küllü rengi veriyor. Saçlarınız yeşile dönmüyor. Tek eksiği boyanın çabuk akması. Akma sorunu ise mor şampuan ve saç kremleriyle desteklenebilir.

  AVON Advance Techniques Saç Boyası 8.1 Koyu Küllü Sarı
  AVON Advance Techniques Saç Boyası 8.1 Koyu Küllü Sarı

  Saç Açma İşlemi Sonrası

  Saç açma işlemleri bittikten sonra tavsiyem 1-2 gün saçlarınızın renginin oturması için birkaç gün yıkamayın.

  Saç boyama sonrası duşta maske uygulayın , saç kremi saç diplerine sürülmediğinden ilk yıkamada önermiyorum, boyayı akıttıktan sonra maske daha iyi olacaktır.

  Ancak ilerleyen günlerde saç kremleri kullanılabilir.

  Marka olarak Oriflame veya Loreal ürünlerini tavsiye ediyorum.

  Eğer çok fazla yıpranma söz konusuysa kurtarıcı ürün olarak aşağıdaki ürünü kullanabilirsiniz.


  Davines Nourishing Saç Kremi 

  Bir cevap yazın