Dudak Dolgusu

Merhaba,

Bu yazımda sizlere yakın zamanda yaptırdığım ve son zamanlarda çok popüler işlemlerden biri olan dudak dolgusu işleminden bahsedeceğim.

Dudak dolgusu işlemi nasıl yapılır, dudak dolgusu işlemi acılı mı gibi merak ettikleriniz varsa bu yazım size göre.

Kısaca bu işlemi neden yaptırdığımdan bahsedecek olursam öncelikle dudaklarım üst kısmını ince buluyordum ve üst dudağımı ikiye ayıracak olursam bir tarafı diğerine göre daha boştu ve gülerken yüzümün eşitliğinin bozulmasına neden oluyordu. Ayrıca dolgun dudak görünümünü herkes gibi ben de seviyorum!

Gittiğim merkez bu konuda epey deneyimliydi. Güzellik merkezleri için bildiğiniz gibi daha önce yapılan işlemleri incelemeniz ve beğenmeniz önem taşıyor. İnstagram bu konuda epey yardımcı. Ben de iyi ve steril bir yer arıyordum nitekim bu merkeze çatlak tedavim dahil olmak üzere birçok işlemde güvendim, size de aşağıda neresi olduğunu belirteceğim.

Ben ilk işlem sonrası bir ay aradan sonra tekrar dolgu uygulattım. Çünkü aşağıda da bahsedeceğim üzere gerekiyor.

Dolgu malzemesinin içeriğini internette araştırdığınızda bulamıyorsunuz, taklitlerini engellemek için içeriği açıkca belirtilmiyor ancak bir çok makyaj ürününde görebileceğiniz hyalüronik asit bu dolgunun içinde de bulunuyor.

İşlem öncesi:

İşlem öncesi dudağınızı gösterdiğinizde size 1-2 ml dolgu yeterli gelir diyorlar ancak bunu kestirmek zor. İşlem sırasında ml miktarı dudağınızın tepkisine göre belirleniyor. Ben başta 2 ml olarak anlaşmıştım. İlk kez gittiğimde 3 ml, ikinci gittiğimde ise 2 ml uygulandı.

İşlem öncesinde alkol almamanız gerekiyor. Alkol alırsanız dudağınız atışlar sırasında daha çok kanayacaktır. Ayrıca dudaklarınızı randevu gününden önce yemeyi bırakın. Yaralı bir dudağa hiçbir işlem yakışmıyor.

Atışa başlanmadan önce mutlaka anestezi kremi sürülerek dudağınız uyuşturuluyor.

İşlem sırasında:

Benim üst dudağım eşit olmadığı için bir tarafına 14-15 kez atış yaparken diğer tarafına 4-5 kez atış yapıldı. Dudaklarım esnek olduğu için 1 ml yeterli gelmedi ve ml eklemesi yapıldı toplamda üst dudağıma 2,5 ml harcandı. Yarım ml de alt dudağıma uygulandı. Bu dolgunun ml miktarı herkese göre değişiyor . Bazı dudaklara yarım ml bile yeterli geldiği söylendi. Çünkü dudaklarınız işlem sırasında ne kadar şişiyorsa ona göre yeterliliğine karar veriliyor.

Dudağınız anestezi işlemiyle uyuşsa da hassas noktalarda atışı epey hissediyorsunuz. Dolgu dudağınıza şırınga gibi bir alet ile zımba sesi ve acısı veren bir etkiyle dudağınız dolduruluyor. Atış sırasında kanamalar yaşamanız mümkün. Oldukça acı verici bir işlem olduğunu acı eşiği yüksek biri olarak söyleyebilirim. Ancak ikinci kez dolgu yaptırmaya gittiğimde dolgu atışı sırasında o kadar da yoğun bir acı hissetmedim; ayrıca siz de karşılaşabilirsiniz; atış yapıldığı sırada alttaki dolguya denk geldiğinde bir fışkırma oldu, saydam jel bir dolguydu.

İşlem sonrasında:

24 saat dudağa herhangi bir şampuan, temizleme jeli, tonik, peeling vb. ürünler değmemeli. Duş alınmamalı ve diş fırçalanmamalı.

3 gün sıcak içecek, öpüşmek, dudağı sıkmak, ısırmak dudak içi dürüm tarzı yemek yemek, büyük kahkahalar atmak yasak. Büyük kahkahalar sonrası dudakta topaklanma oluyor. Aynı zamanda ödem iki güne inse bile iyileşme süreciniz uzuyor.

Çok ödem olursa avil ve decort iğnesini acilde vurdurabilirsiniz. Arnica jel ya da Thiocilline antibiyotik kremi 3 gün boyunca sabah-öğle-akşam kullanabilirsiniz.

Bol sıvı ve yeşil çay tüketimi ödemi hızlı atmak için önemli.

İyileşme sürecinde ruj vb. ürünler kullanmamalısınız.

Dudak inceliği ve cilt bariyerinizin kalınlığına göre ödem ve şişlik olması normal. İlk 2 gün epey şiş olabilir. 3 ile 7 gün arası dudaklarınız tamamen normale dönecektir. Kızarıklıklar ve bölgesel morluklarınız oluşabilir yine bir hafta içinde tüm bu belirtiler ortadan kalkacaktır.

Not: Buradaki bilgiler güzellik merkezinin uzmanından alınmıştır. Aksi bir belirti olursa mutlaka doktorunuza danışınız.

Ayrıca bu dolgu herhangi bir yaralanmada veya dudak açıklığında dışarıya fışkırıyor. İşlem uygulandıktan sonra dudak yememeniz gerekiyor.

İşlem ne kadar kalıcı?

Ml miktarı olarak başta daha fazlasına gerek olmadığı söylense de ilk kez işlem yaptırdıktan sonra yaklaşık bir ay sonra tazeletmelisiniz. İlk işlem sonrası dudağınızdaki dolgunun yarısı vücudunuz tarafından emiliyor sonra tazeletmeye bir ay içinde gidiyorsunuz. Ondan sonra duruma göre 4-5 ay sonra tazelemeyi tekrarlayabilirsiniz. Artık dolgunuz oturacak ve bir yıl hatta daha bile uzun süre dolgunuz dudağınızda kalacaktır.

Acılı bir işlem mi?

İlk işlemdeki acı yoğun olsa da dayanılmaz değil. İşlem sonrası 3 gün dudak hassasiyetiniz oluyor.

İkinci kez tazeletmeye gidişinizde altta dolgu olduğu için dudağınız o kadar acımıyor ve hassasiyeti daha az hissediyorsunuz.

İlk dudak dolgusu işlemi , 2,5 ml üst dudağa ve, 0,5 ml alt dudağa uygulandı.
İkinci dudak dolgusu işlemi , 1 er ml alt ve üst dudağa uygulandı.

Bir cevap yazın